В Україні ухвалили нове рішення щодо газу в кіловат-годинах: як будемо рахувати і чому можуть зрости платіжки – One News

В Україні ухвалили нове рішення щодо газу в кіловат-годинах: як будемо рахувати і чому можуть зрости платіжки

Попри війну в Україні не відмовилися від планів перевести населення на облік газу в кіловат-годинах. Це мало статися з 1 травня, але у Міністерстві енергетики вирішили, що перехід буде після перемоги.

Газзбути переконують населення, що це вигідно: розрахунки стануть справедливішими, бо плата йтиме за якість (калорійність енергоресурсу), а не за об’єм. Така новація і справді корисна – особливо тоді, коли газ у ваш дім приходить “якийсь не такий” і горить жовтим чи червоним кольором.

Але експерти кажуть, що закон про перехід на нову систему прописаний з “підводними каменями” і може обернутися ще більшими сумами у платіжках.

Навіщо споживачам переходити на кіловати?

Почнімо з того, що облік газу в кіловатах, а не кубах – це справді європейська практика. Вона може бути вигідною і для українців. Газ, який купують мешканці різних областей, відрізняється за якістю. В одних з кубометра можна отримати більше кілокалорій (одиниць тепла), в інших менше.

Звідки різниця? Все просто. Газ видобувають з різних родовищ, а тому його теплотворність змінюється залежно від регіону, газопроводу, сезону, підземного газосховища і навіть пори доби. Покажемо це на прикладах.

У січні 2022 року “найжирніший” газ отримували споживачі Харківської області (8315 ккал), а найменш теплотворний – Львівської (8160 ккал). Різниця – близько 2%. А от у квітні 2021 року показники були інші: Харківська – 8324 ккал, Кіровоградська – 8074 ккал. Тоді різниця складала близько 3%.

В Україні ухвалили нове рішення щодо газу в кіловат-годинах: як будемо рахувати і чому можуть зрости платіжки

Це означає, що мешканцю Кіровоградщини, аби отримати ту ж кількість тепла, що і жителю Харківської області, у квітні 2021 року потрібно було спалити на 3% більше газу (і на стільки ж переплатити). Вимірювання газу з самого початку в кіловат-годинах повинно усунути цю несправедливість.

“Облік газу в об’ємних одиницях (кубометрах) не дає можливості кожному споживачу платити за те, що йому потрібно. А йому потрібен не об’єм, а енергія, яку він може використати для опалення приміщення. Облік в кубах – це не погано. Але якщо використовувати газ як паливо, то це не дає повністю завершити отримання того продукту, який йому потрібен (енергії)”, – сказав начальник управління метрології та газовимірювання Оператора ГТС України Микола Болховітін.

У Європі газ вимірюють за допомогою звичайних лічильників газу – які рахують об’єм у кубах. Потім здійснюють перерахунок – спожитий об’єм множать на вищу теплоту згорання та отримують одиниці енергії (кіловат-години).

“Задача закону якраз у тому, щоб споживачі, які отримують газ з меншою теплотою згорання, платили за нього менше”, – сказав Болтовіхін.

Теоретично це означає, що для таких людей газ повинен подешевшати.

Щоб підрахунки калорійності газу були справедливим, ОГТСУ вимірюватиме якість газу в одиницях енергії (кілокалоріях) на всіх точках входу-виходу газу у газотрансопортній системі. Ці дані будуть зведені у єдину базу. Доступ до неї зможуть отримати всі споживачі та дізнатися, якої якості газ саме у їхньому населеному пункті.

Інформацію можна отримати буде двома шляхами:

  • Перший – зайти на сайт оператора газорозподільної мережі (облгазу), знайти інтерактивну карту якості природного газу, свій населений пункт та маршрут, по якому газ подається до населеного пункту. За цим маршрутом і можна буде отримати всі дані про якість газу.
  • Другий – інформацію про якість газу можна буде отримати за номером маршруту постачання газу. Цей номер буде вказуватися у платіжці за газ.

Зазначимо, що поки триває повномасштабна війна, доступ до критично важливої інформації (зокрема про енергетику) обмежено або закрито – щоб нею не скористався ворог. Пізніше його відновлять для всіх.

Так треба міняти лічильник, чи ні?

Населення турбує питання – чи потрібно буде замінювати газові лічильники?

“Всі лічильники і вся система на сьогодні готова до кіловат-годин”, – запевняє представник НКРЕКП Олександр Косянчук.

Процедура перерахунку кубів у кіловати виглядатиме так. Для кожного споживача облгази визначать маршрути, за якими газ переміщується без зміни своїх параметрів. Ці маршрути будуть опубліковані на сайтах облгазів і споживачі зможуть перевірити, чи правильно вони до них “приписані”.

За цими маршрутами буде визначатися середньозважена вища теплота згорання газу.

Споживач отримає показники свого лічильника в метрах кубічних і передає їх оператору ГРМ (облгазу). Облгаз перерахує ці показники в одиницях енергії за формулою:

Середньозважена вища теплота згорання (за вашим маршрутом) * обсяг газу в м3 (приведений до стандартних умов) = обсяг газу в кВт-год.

“Кубічні метри з життя українців не зникнуть. Лічильники ніхто не буде змінювати, а вони фіксують покази в метрах кубічних”, – пояснив Косячнук.

Теоретично побутові споживачі, яким з 1 травня потрібно встановлювати чи замінювати лічильник, можуть купити прилад, який міряє газ в кіловат-годинах. Але такі лічильники коштують дуже дорого і їхнє встановлення не матиме економічного ефекту.

“Я б більше переживав про показник вищої теплоти згорання. І якби в підключався до газу десь у селищі, то я б виходив на громадськість і закликав би виділити бюджет, щоб поставити перед селищем калориметр. Він точно вимірюватиме вищу теплоту згорання, і тоді точно ні в кого не буде сумнівів, що споживається саме та енергія”, – порадив заступник Голови Асоціації газового ринку України Андрій Курмаз.

Тоді у чому ж проблема?

Більшість фахівців, які коментують перехід на нову систему обліку, роблять акцент на її зручності і вигідності для населення. Мовляв, якщо у вас зараз чайник довго закипає, то він і у новій системі обліку закипатиме довго. Але споживач за новими правилами обліку заплатить менше.

Проте експерт з енергоефективності та розвитку відновлюваної енергетики Ігор Черкашин говорить, що не все так просто, як хотілося б.

Він зазначає, що Оператор газотранспортної системи (держкомпанія, що транспортує газ із газосховищ до мереж облгазів) може за допомогою приладів контролювати якість газу до передачі його розподільним компаніям (облгазам). Таку ж можливість мають великі споживачі, які встановили у себе відповідне обладнання. А ось із рядовими споживачами починаються питання.

“Так, розбавляти газ інертними газами складно, а повітрям небезпечно. Але треба не забувати закони фізики, які кажуть, що обсяг газу змінюється при двох зовнішніх факторах – температурі і тиску. Вплив на обсяг споживання в кубах від температури сильно залежить від пори року. Але наказ Міненерго, що діє, дозволяє закладати коефіцієнт збільшення обсягу практично повний рік. Ніхто коригувати цю “годівницю” не поспішає. Другий фактор – це тиск у системі розподілу. Це особливо видно на мережах низького тиску, якими користуються практично все населення. Зниження тиску в системі до технічно можливого мінімуму дозволяє отримати додатковий обсяг газу, але він природно буде з нижчою теплотворністю”, – пояснив Черкашин у Facebook.

Якогось інструменту для контролю якості газу у кінцевого споживача немає – хіба що крім того ж таки “чайника”.

Черкашин каже, що справді гарною ідеєю є придбання селом калориметра для контролю якості газу на газорегуляторному пункті. Але виникає проблема – потрібно мати і контроль вихідного тиску. А це все вимагає метрологічної підтримки, тобто щороку прилади необхідно тестувати у метрологів та платити за це часом та грошима. Питання, чи погодяться споживачі йти на додаткові витрати, лишається відкритим.

На думку експерта, для справедливості потрібно змінити базу розрахунку.

“Вся штука в тому, що приймається до розрахунку вища середньозважена теплотворність газу, що дозволяє запустити процес гри з якістю “на останній милі”. Певним запобіжником був би крок прийняття до переведення нижчої середньозваженої теплотворності, але хто ж відмовиться від милого серцю навару?”, – пояснив Ігор Черкашин.

Фахівець вважає, що потрібно визначити державний наглядовий орган, який зобов’язаний постійно моніторити параметри якості в системі тиску та теплотворності. А також слід зобов’язати Міненерго переглянути наказ за температурними коефіцієнтами виходячи з реальної температури по регіонах та місяцях – зробити їх динамічними.

“Стратегічно визначати реальне споживання не повинен той, хто має можливість грати з параметрами”, – підсумував Черкашин.

Народний депутат Андрій Жупанин у Facebook написав, що пропозиції Черкашина комітет ВР з енергетики й ЖКП візьме в роботу.

“Ми зараз напрацьовуємо додаткові зміни до законодавства, щоб, з-поміж іншого, посилити становище споживачів у споживанні газу”, – сказав в ході обговорення нардеп.

Як перерахувати тариф за газ у кіловат-години

Після перемоги платити за газ населення буде як і раніше. З 1 по 5 число місяця споживач передає до облгазу показники лічильника, які в нього були на 1 число. Далі облгаз перераховує кубометри в кіловати по формулі і виставляє споживачу рахунок.

Зараз тариф на газ у постачальників вказаний у гривнях за метр кубічний. Цю ціну можна перерахувати у кіловат-години.

За нормальних умов, 1 м3 газу приблизно дорівнює 10,6 кВт-год.

Якщо, наприклад, у якогось постачальника газ коштує 8 грн за м3, то в кіловатах це буде 8/10,6 = 0,69 грн/кВт-год.ВІД MY.UA


Від LUCKYADS


ВІД ads2.bid


Від Smi.biz

You may also like...

Мы в соц. сетях