Зовнішня політика України при Володимирі Зеленському: помилки і підсумки року - One News

Зовнішня політика України при Володимирі Зеленському: помилки і підсумки року

Зовнішньополітичні підсумки минулого року Володимира Зеленського сумні – Україна і далі живе у своєму, відірваному від світових процесів порядку.

Пройшло багато часу з моменту тріумфальної перемоги Володимира Зеленського у другому турі президентських виборів, який відкрив нову главу в історії політичних перетворень в Україні. Вже можна сміливо говорити про деякі підсумки роботи його адміністрації, уряду та парламенту. Спеціалісти дуже добре пам’ятають, які програмні завдання ставилися тоді перед новим президентом та які цілі й проблеми вимальовувалися перед ним. І ось, здається, вже можна у повній мірі говорити про зовнішню політику Зеленського та дати їй оцінку.

Передвиборчі обіцянки

У передвиборчій програмі В. Зеленського весною 2019 року під заголовком «Я розповім вам про Україну своєї мрії…» зовнішній політиці особливої уваги не приділялося. Там були присутні лише окремі, добре усім відомі меседжі, що розкидані по різних смислових блоках програми. Згадувався шлях України до НАТО у якості заходів щодо посилення безпеки країни. У розділі про інфраструктуру подекуди проскакувало підписання договору про «Відкрите небо» з ЄС. І, у принципі, все. Більше ніяких згадок про зовнішньополітичний курс України у програмі Зеленського не було.

Така ситуація цілком зрозуміла. Україна – країна, яка ніколи не відрізнялася особливою цікавістю (як на рівні суспільства, так і на рівні політичного керівництва) до міжнародних справ. На жаль, події 2013-2014 років не виправити цей прикрий факт, й українці продовжували жити, більше уваги приділяючи внутрішнім проблемам, ніж тому, що творилося за межами кордонів, лише іноді обмежуючись підвищеною (і не завжди тверезомислячою) увагою до тематики Донбасу, Криму й Росії. Відповідно, зовнішня політика завжди перебувала на других ролях стосовно інших сфер, попри публічну браваду.

Помилки президента

Це була перша помилка Володимира Зеленського – недостатня зацікавленість та осмисленість зовнішньою політикою. Він пішов на поводу у сформованій традиції, та не захотів\не зміг\не мав часу приділити цьому увагу й згенерувати кілька важливих посилів і смислів. Водночас навколо нього не виявилося людей, здатних пояснити суть того, що відбувається навколо України, пробудити інтерес, пояснити цінність повноцінної зовнішньої політики, осмислити світові процеси з урахуванням глобальних трансформацій, кульмінаційну фазу яких ми нині маємо удачу спостерігати.

Дійсно, внутрішні питання, які вимагали рішень, в Україні займали набагато більше уваги громадськості. І це нормально. У патріархально-консервативній країні з архаїчним соціально-економічним укладом і суспільством, деморалізованим десятиліттями моральної та інтелектуальної деградації, найбільш гостро відчуваються питання, пов’язані з первинними потребами людини, якщо слідувати піраміді Маслоу. Власне, на них (а ще на протиставленні з іншими кандидатами) Зеленський і «виїхав» на виборах, завдавши поразки своєму супернику.

Однак без зовнішньої політики програма президента неповноцінна. Міжнародні партнери не розуміють, who is Mr. Zelensky, а мислити категоріями передвиборних гасел не завжди вміють й хочуть. І, якщо ти не можеш позначити свою позицію щодо світу, то тебе або не помітять, або підуть за старими схемами, продовжуючи уважно стежити, або самі придумають тобі функціонал. У випадку з Володимиром Зеленським, ще на самому старті він та світ не захотіли познайомитися, й пройшли повз один одного. А президент України залишився для світу в основному маловідомою, не до кінця зрозумілою особистістю, якій, втім, можна було нав’язати будь-який дискурс, виходячи з власних інтересів.


ВІД OBLIVKI


Від LUCKYADS


Від Banganet


Від Giraff


Від Smi.biz

You may also like...

Мы в соц. сетях